Alaturi de distinsii cetateni ai preafrumoasei comune Almas, constat cu stupoare, azi in sfanta zi de Paste, cand bucuria, pacea, multumirea, recunostinta, ar trebui traite la intensitate maxima in fiecare casa, constat ca aceste sentimente sunt umbrite si intinate de faptul ca atunci cand deschizi robinetul pentru a beneficia de unul din elementele primare in ceea ce priveste confortul, un aspect elementar  al vietii in acest ev, in cel mai fericit caz ai parte de un firicel de apa ce se prelinge temator, utilitatea sa naruindu-se in adancurile canalizarii.
   In timpul verii explicatia lipsei apei este justificata printr-un consum excesiv, cum ca cetateanul iroseste apa umplandu-si piscinile, ca uda in gradina, ca stropeste trotuarul impotriva prafului, ca uda florile, ca face risipa, ca nu este chibzuit etc, dar acum pamantul fiind imbibat la maxim in urma ploilor, care ar fi motivul ca nu curge apa la robinet ???
    Solicitand de dimineata remedierea deficientei, majoritatea telefoanelor nu au fost ridicate din furca, asa ca mi-am varsat sufletul pe doi domni care au raspuns apelului in cele din urma, raspunzadu-mi cu inocenta „domn’ primar, noi suntem doar angajati”
    Problema care imi da fiori este faptul ca acum cand pamantul este plin de apa puturile de alimentare sunt goale, ce se va intampla la vara ???
    Nu ne-a fost invatatura deficienta de anul trecut ???
     Solutia acestei probleme a fost identificata in vara trecuta.
      Ce se asteapta pentru implementarea acesteia ???
      Avem noi locuitorii comunei Almas pretentii exagerate prin faptul ca vrem sa curga apa atunci cand deschidem robinetul ???
      Se pierd aceste raspunsuri intr-o organigrama stufoasa ?!?!?!
Hristos a inviat!
primar Costea Aurel Ginu