Bine ați venit!

Dragi vizitatori,

Site-ul comunei Almaș trece printr-un amplu proces de modernizare.

Ne cerem scuze pentru inconveninetele create, însă vă promitem că foarte curând veți găsi aici un portal informativ cât mai complet și util atât pentru locuitorii comunei, cât și pentru acei dintre Dvs. care doar doresc să ne cunoască mai bine.

Vă mulțumim pentru înțelegere!

Primăria și Consiliul Local Almaș

Atracții turistice

Aflat in zona de sinclinal dintre doi munti (Munţii Zarandului şi Munţii Codru Moma), Almaşul are multe de oferit. Pescuitul pe Crişul Alb şi drumeţiile pot realiza un concediu perfect. “Almaş are o biserică foarte frumoasă chiar în centrul comunei care merită sa fie vizitată, o primărie nouă şi foarte frumoasă de asemenea. Pe dealul Măgura se află cea mai frumoasă cruce din judeţul Arad, numită Crucea Păcii. Este o comună aşezată pe Valea Crişului Alb, o aşezare pitorească şi plină de mister. Chiar lângă biserică se află Monumentul Eroilor, care este unic în judeţul Arad. Este de asemenea o comună cu oameni foarte gospodarişi primitori”.

Almaşul atrage prin tradiţiile şi obiceiurile populare păstrate. O destinaţie poate fi şi Schitul Buna Vestire.

Istoricul comunei

Prima atestare documentară a localităţii Almaş datează din anul 1334. Satul Cil este atestat documentar în anul 1369, Rădeşti în anul 1441 şi Joia Mare în anul 1439.

Almaş (în maghiară Háromalmás, colocvial Almás, în trad. “Mereşti”) este o comună în judeţul Arad, Crişana, România, situată pe malul sudic al Crişului Alb, în Depresiunea Gurahonţ. Comuna are în componenţă 4 sate: Almaş (reşedinţa comunei), Cil, Joia Mare şi Rădeşti

Prezentare generală

Situată în Depresiunea Gurahonţ, în stânga văii Crişului Alb, comuna Almaş este alcătuită din 4 sate: Almaş – sat reşedinţă de comună situat la o distanţă de 97 km faţă de municipiul Arad şi din satele Cil, Rădeşti, Joia Mare având o suprafaţă administrativă de 8127 ha.

Datorită cadrului natural, activităţile umane specifice sunt: agricultura, creşterea animalelor, silvicultura, meşteşugul: prelucrarea pieilor, blănilor de oaie, teritoriul fiind caracterizat prin aşezări compacte cu laturi cuprinse între 500 mp şi 3200 mp pentru gospodării ce cuprind zone de locuit anexe gospodăreşti şi grădină.

Locuitorii comunei au următoarea componenţă etnică:

• rromi 132
  • maghiari 2
  • români 2914

Din punct de vedere religios, locuitorii comunei au următoarea structura:

• ortodoxă – 1769
  • penticostală – 570